Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā jūnijā palielinājās par 3,8%

2021.gada jūnijā, salīdzinot ar maiju, ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā palielinājās par 3,8%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenu līmenis palielinājās par 3,0%, eksportētajai produkcijai - par 4,4%. Eksportam uz eirozonas valstīm ražotāju cenu līmenis pieauga par 4,0%, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm - par 4,8%, informē Centrālās statistikas pārvalde.
21.07.2021. Portāls ZiniCenu.lv
 
©TASS/Scanpix
Paaugstinoša ietekme bija cenu pieaugumam koksnes, koka un korķa izstrādājumu ražošanā (izņemot mēbeles), elektroenerģijā, gāzes apgādē, siltumapgādē un gaisa kondicionēšanā, gatavo metālizstrādājumu ražošanā (izņemot mašīnas un iekārtas), kā arī atsevišķu pārtikas produktu ražošanā. Pazeminoša ietekme bija cenu samazinājumam dzērienu ražošanā.

2021.gada jūnijā, salīdzinot ar 2020.gada jūniju, vidējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā ir palielinājies par 12,4%. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenu līmenis ir palielinājies par 9,4%, eksportētajai produkcijai - par 15,0%. Eksportam uz eirozonas valstīm cenas ir pieaugušas par 15,8%, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm - par 14,4%.

Būtiskākā ietekme bija cenu pieaugumam koksnes, koka un korķa izstrādājumu ražošanā (izņemot mēbeles), elektroenerģijas tirdzniecībā un ražošanā, kā arī atkritumu savākšanā, apstrādē un izvietošanā, materiālu pārstrādē. Pazeminošā ietekme bija cenu kritumam datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā.

Pārskatu par ražotāju cenām rūpniecībā par jūniju iesniedza 98,3% uzņēmumu. Kopējais datu imputāciju skaits jūnijā veidoja 5,1%. Kopējais ražotāju cenu indekss rūpniecībā atbilst kvalitātes prasībām un ir uzskatāms par ticamu.

Šogad informāciju par ražotāju cenām rūpniecībā sniedz ap 600 uzņēmumu. Ražotāju cenu indeksa rūpniecībā aprēķinos papildus izmanto arī Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas apstiprinātos tarifus atsevišķiem pakalpojumiem un uzņēmumiem. Indeksa aprēķinos tiek izmantotas ap 2,4 tūkstošiem cenu, no tām 1,3 tūkstoši par vietējā tirgū un 1,1 tūkstotis par eksporta tirgos realizēto produkciju un rūpnieciskajiem pakalpojumiem.

 
 
Galvenie faktori mājokļa izvēlē Baltijas ģimeņu vidū ir līdzīgi, tomēr ir arī atšķirības. Piemēram, Latvijas ģimenes vairāk nekā kaimiņus uztrauc mājas tehniskais stāvoklis un iespēja to apdzīvot uzreiz pēc ievākšanās, bet Lietuvā un Igaunijā vairāk pievērš uzmanību potenciālajiem kaimiņiem Kaspars Sausais, Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts