Nelielos apjomos bērzu un kļavu sulas drīkst tirgot bez reģistrācijas

Klāt sulu tecināšanas laiks, tāpēc Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) atgādina, ka bērzu un kļavu sulas, ja tās tiek izplatītas nelielos apjomos, drīkst tirgot bez reģistrēšanās PVD.
19.03.2021. Portāls nra.lv
 
©f64.lv, Ģirts Ozoliņš

Bērzu un kļavu sula ir svaiga nepasterizēta sula, kurai var būt pievienotas rozīnes, augu daļas, cukurs un medus. Bērzu un kļavu sulu iegūšanu (ražošanu) un tirdzniecību nelielos apjomos regulē Ministru kabineta 2010. gada 1. jūnija noteikumi Nr. 499 „Higiēnas prasības augu izcelsmes produktu primārajai ražošanai un tiešajai piegādei galapatērētājam nelielā apjomā”.

Noteikumos noteiktas higiēnas prasības sulu iegūšanai, sulu daudzuma uzskaites, iepakošanas un marķēšanas prasības, kā arī pielikumā norādīts sulu piegādes apjoms - 300 kg gadā.

Sulu ražotājam ir jānodrošina pārdotās sulas uzskaite, dokumentējot informāciju par produkta apjomu, ieguves vietu un laiku.


Kā arī sulas ir jāiepilda vienreizlietojamā iepakojumā, kurš atļauts saskarei ar pārtiku, vai tīros stikla traukos.


Marķējuma etiķetē jānorāda tirdzniecības nosaukums "Bērzu sula" vai "Kļavu sula", pievienotās sastāvdaļas, tilpums, derīguma termiņš ("Izlietot līdz"), uzglabāšanas apstākļi un produkta ražotāja nosaukums vai vārds, uzvārds un adrese.

Mazumtirdzniecības uzņēmums, pieņemot produktus izplatīšanai ir jāreģistrē informāciju par produktu, tā apjomu, ieguves vietu, piegādes datumu un produktu ražotāju.

PVD nekontrolē sulu ražošanu nelielos apjomos, bet aizdomu un sūdzību gadījumos tirdzniecības vietās drīkst pieprasīt informāciju par sulu ražotāju un sulu uzskaites dokumentus.

Patērētājiem, pirms sulu iegādes, PVD iesaka novērtēt vai uzticaties sulu pārdevējam, vai ir pieejama informācija par sulu ražotāju, kādos traukos ir iepildītas sulas, kā arī vai ir nodrošināts marķējums.

Gadījumos, ja sulas tiek piedāvātas degustācijai, pārdevējam ir jābūt nodrošinātam ar vienreizlietojamajām glāzītēm un jāievēro degustācijas noteikumi.

 
 
Tiem, kas patlaban ir aktīvi darba tirgū, ir cerības uz algas pielikumu. Arī darbaspēka trūkums gandrīz visās nozarēs patlaban rada spiedienu uz darba devējiem paaugstināt algas, Dainis Gašpuitis, SEB bankas ekonomists