Kapsulas ledusskapis – jauna tendence, kā ietaupīt laiku un naudu

Vai esat dzirdējuši par jauno tendenci – kapsulas ledusskapis? Līdzīgi kā kapsulas garderobe, kas sevī ietver tikai vissvarīgākās un daudzveidīgi kombinējamās apģērba vienības, kapsulas ledusskapis koncentrējas uz būtiskākajiem pārtikas produktiem, kurus var izmantot ikdienā dažādās kombinācijās vairāku maltīšu pagatavošanai. Lai saprastu šī koncepta būtību un uzzinātu, kā sagatavot iepirkumu sarakstu kapsulas ledusskapim, “Maxima Latvija” kopā raidījuma “Māmiņu sarunas” vadītāju Gundegu Rozi ir sagatavojusi piecus ieteikumus.
10.07.2024. Portāls ZiniCenu.lv
 
©Publicitātes foto

“Kapsulas koncepts ir vairāk zināms modes industrijā, savu garderobi un tās saturu veidojot pēc principa, ka ikviens apģērbs viegli kombinējams ar citu. Uzzinot, ka šo pašu principu var pielāgot arī ledusskapim, izvēloties produktus, kas viegli salāgojami ar citiem, sapratu, ka ikdienas sadzīves organizācija tiek ievērojami atvieglota gan laika, gan naudas ziņā. Manas ģimenes kapsulas ledusskapja produkti ir piens, krējums, saldais krējums, olas, siers un sviests. Šie ir produkti, kurus var izmantot daudzās receptēs. No gaļām teju vienmēr izvēlos malto gaļu un vistas gaļu, ko var viegli pielāgot dažādam receptēm, piemēram, vistas mērce ar saldo krējumu, maltās gaļas mērce, frikadeļu zupa. No dārzeņiem mājās vienmēr būs burkāni, sīpoli, kartupeļi, kas ir jebkuras zupas pamats, un tomāti ar gurķiem, kas arī izmantojami kā pamata piedeva jebkurai maltītei. Noderīgi saldētavā turēt arī zupas gaļas izlasi, kas ļauj jebkurā laikā uzvārīt buljonu un izveidot gardas zupas pamatu. Brokastīm vienmēr noderēs auzu pārslas, kas arī kalpos kā pamats gardiem cepumiem. Koncentrējoties uz šiem produktiem, varam izveidot efektīvu kapsulas ledusskapi, kas palīdz pagatavot daudzveidīgas un sabalansētas maltītes,” stāsta raidījuma “Māmiņu sarunas” vadītāja Gundega Roze.

Kāpēc veidot kapsulas ledusskapi?

Kapsulas ledusskapis palīdz ietaupīt laiku un naudu, jo plānojot maltītes uz priekšu un zinot nepieciešamos produktus, varam iepirkties pārdomāti un izvairīties no spontāniem pirkumiem. Tas arī samazina pārtikas atkritumu daudzumu, jo, izvēloties tikai tos produktus, kas garšo un tiek izmantoti, un kombinējot tos dažādās maltītēs, izvairāmies no liekiem pirkumiem, kas bieži vien tiek aizmirsti un izmesti. Turklāt, kapsulas ledusskapis veicina veselīgākus ēšanas paradumus, koncentrējoties uz svaigiem un daudzpusīgi izmantojamiem produktiem, piemēram, dārzeņiem, augļiem un gaļu, kas nodrošina sabalansētas un uzturvielām bagātas ēdienreizes. Kapsulas ledusskapī ieteicams ietvert: ilgi uzglabājamos konservētos produktus, dārzeņus un augļus, piena un saldētus produktus, pākšaugus un graudaugus. Protams, jāatceras arī par garšvielām, eļļu, riekstiem, sēklām un miltiem.

Kā sākt?

  1. Izveidojiet sarakstu ar iecienītajām maltītēm un to receptēm: apkopojiet kādas sastāvdaļas nepieciešamas šo maltīšu pagatavošanai un kas ir viegli kombinējams savā starpā. Tā izveidosiet pārdomātu un efektīvu iknedēļas iepirkšanās sarakstu, kas atvieglos gan plānošanu, gan pašu iepirkšanos.
  2. Pārskatiet un sakārtojiet ledusskapi: Veiciet ledusskapja ģenerāltīrīšanu, izņemot visu saturu un pārbaudot produktu derīguma termiņus. Ledusskapī atstājiet tikai svaigus produktus. Garāka derīguma termiņa preces, kuras nelietojat, varat ziedot labdarībai, bet produktus ar beigušos derīguma termiņu utilizējiet. Šī metode ne tikai nodrošinās, ka ledusskapī ir tikai nepieciešamie produkti, bet arī palīdzēs izvairīties no pārtikas izšķērdēšanas.
  3. Organizējiet pārtiku kategorijās: Izveidojiet savā ledusskapī jums saprotamas zonas, piemēram, piena produktiem, gaļas produktiem, mērcēm, augļiem un dārzeņiem. Tāpat dažādus pārtikas produktus ir parocīgi uzglabāt caurspīdīgos stikla vai plastmasas organizēšanas traukos. Šāda kārtība ļaus viegli atrast nepieciešamo un sekot līdzi pārtikas atlikumiem, kas samazinās pārtikas izšķērdēšanu un palielinās ērtību ikdienā.
  4. Papildiniet ledusskapi tikai tad, kad nepieciešams: sekojiet līdzi saviem pārtikas produktu krājumiem un, kad pamanāt, ka kāda sastāvdaļa tuvojas beigām, pievienojiet to savam iepirkumu sarakstam. Regulāra pārtikas preču plānošana, piemēram, izmantojot “Maxima” lietotnes iepirkumu saraksta funkciju, palīdzēs nodrošināt, ka jums vienmēr ir viss nepieciešamais.
  5. Iepērcieties gudri un ekonomiski: pirms došanās uz veikalu, izpētiet, kādas sastāvdaļas jums jau ir pieejamas, un apsveriet iespēju tās izmantot nākamajās maltītēs. Pārskatiet arī iknedēļas akcijas piedāvājumus “Maxima” mājaslapā vai mobilajā lietotnē, lai izmantotu izdevīgus piedāvājumus un iepirktu produktus ar atlaidēm. Lai izvairītos no spontāniem pirkumiem, pieturieties pie iepirkuma saraksta un izmantojiet “Skenē pats” funkciju, kas padarīs iepirkšanos ātrāku un efektīvāku.
 
 
Arī turpmāk galvenā ietekme uz cenu izmaiņām joprojām būs energoresursu un pārtikas cenu svārstībām pasaulē, kā arī to noteiks globālā attīstība. Vienlaikus inflāciju Latvijā ietekmē dažādi piedāvājuma puses faktori saistībā ar nodokļu un tarifu pārskatīšanu, kā arī pieprasījuma puse, ko veicina atalgojuma kāpums. Ieva Šnīdere, Ekonomikas ministrijas Analītikas dienesta analītiķe