Faktiskā bezdarba līmenis jūlijā bijis 7,5%

2021.gada jūlijā faktiskā bezdarba līmenis Latvijā bija 7,5%, kas salīdzinājumā ar jūniju ir par 0,3 procentpunktiem zemāks, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) Darbaspēka apsekojuma dati. Tik zems faktiskā bezdarba līmenis valstī nav bijis kopš 2020.gada janvāra (7,4%).
19.08.2021. Portāls ZiniCenu.lv
 
©Ģirts Ozoliņš/F64

Sieviešu bezdarba līmenis jūlijā samazinājās par 0,1 procentpunktu līdz 6,1%, savukārt vīriešu - par 0,5 procentpunktiem līdz 8,8%.

Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) reģistrētā bezdarba līmenis bija 7,1%, kas ir par 0,3 procentpunktiem zemāks nekā jūnijā. Salīdzinot ar pagājušā gada jūliju, faktiskā bezdarba līmenis samazinājies par 1,2 procentpunktiem un reģistrētā bezdarba līmenis - par 1,5 procentpunktiem.

2021.gada jūlijā Latvijā bija 70,2 tūkstoši bezdarbnieku (28,6 tūkstoši sieviešu un 41,6 tūkstoši vīriešu), kas ir par 2,7 tūkstošiem mazāk nekā jūnijā un par 14,5 tūkstošiem mazāk nekā attiecīgajā periodā pērn, kad jau četrus mēnešus valstī bija izsludināta pirmā ārkārtējā situācija. Sieviešu bezdarbnieku skaits mēneša laikā ir samazinājies par 0,5 tūkstošiem, vīriešu - par 2,2 tūkstošiem. Kopš otrās ārkārtējās situācijas izsludināšanas 2020.gada novembrī, kad vairāki klātienes pakalpojumi tika ierobežoti, bezdarbnieku skaits ir samazinājies par 5,4 tūkstošiem.

Reģistrētā bezdarba līmenis tiek aprēķināts, izmantojot NVA un CSP veiktā apskekojuma datus. Faktiskā bezdarba līmenim izmanto apsekojuma nekoriģētus ikmēneša novērtējumus. NVA dati ir tikai par darbspējas vecuma iedzīvotājiem.

CSP atgādina, ka pārmaiņu laikā ir svarīgi iegūt informāciju par iedzīvotāju nodarbinātību, lai novērtētu šī brīža situācijas ietekmi uz ekonomiskajiem un sociālajiem procesiem valstī, tādēļ aicina iedzīvotājus būt aktīviem un piedalīties ielūgtajās aptaujās. CSP vēlās pateikties visiem, kuri jau piedalījušies aptaujās, lai novērtētu ietekmi uz procesiem valstī.

 
 
Tiem, kas patlaban ir aktīvi darba tirgū, ir cerības uz algas pielikumu. Arī darbaspēka trūkums gandrīz visās nozarēs patlaban rada spiedienu uz darba devējiem paaugstināt algas, Dainis Gašpuitis, SEB bankas ekonomists