Latvijā sākusies aveņu sezona. Cik šogad maksā ogas?

Biedrība "Zemnieku saeima" informē, ka Latvijā sākusies aveņu sezona un vietējās avenes jau pieejamas veikalos. Kā apliecina ogu audzētāji, uz lauka audzēto aveņu raža šogad būs mazāka, ņemot vērā ziemas kailsalā un pavasara salnās avenājiem nodarītos bojājumus.
08.07.2024. Portāls nra.lv
 
©unsplash.com

Juris Lazdiņš, "Zemnieku saeima" valdes priekšsēdētājs, informē, ka ogu audzētāji centīsies aveņu cenu saglabāt pagājušā gada līmenī, neskatoties uz pieaugošajām audzēšanas izmaksām, zaudējumiem un šogad paaugstināto PVN (no 5% uz 12%) Latvijai raksturīgajiem augļiem, dārzeņiem un ogām.

J. Lazdiņš: "Tajā pašā laikā jārēķinās, ka veikalu plauktos ogu cenas varētu būt augstākas, jo pārdošanas cena kardināli mēdz atšķirties no cenas, kādu piedāvā pats audzētājs."

Uz lauka avenāji cietuši ziemas salā un gājuši bojā daudzviet Latvijā. Tāpat avenes ietekmējuši arī dažādie un mainīgie laikapstākļi pavasarī un vasaras sākumā, kad atsevišķās vietās nācies saskarties ar sausumu. Tas nozīmē, ka šogad uz lauka audzēto aveņu būs nopērkams mazāk, kā arī ogu kvalitāti būs ietekmējuši laikapstākļi.

Savukārt labāka aveņu raža padevusies augļkopjiem, kuri ogas audzē tuneļos. "Zemnieku saeima" biedre Gundega Sauškina (SIA "Very Berry") apliecina, ka arī viņas saimniecībā lauka avenāji cietuši ziemas salā, bet, ņemot vērā iepriekšējo gadu pieredzi, uzņēmums palielinājis platības ar tuneļos audzētajām avenēm, jo tie ļauj vieglāk kontrolēt augšanas apstākļus.

Avenes veikalu plauktos lielākos apjomos parādīsies no jūlija otrās nedēļas.

 
 
 
Arī turpmāk galvenā ietekme uz cenu izmaiņām joprojām būs energoresursu un pārtikas cenu svārstībām pasaulē, kā arī to noteiks globālā attīstība. Vienlaikus inflāciju Latvijā ietekmē dažādi piedāvājuma puses faktori saistībā ar nodokļu un tarifu pārskatīšanu, kā arī pieprasījuma puse, ko veicina atalgojuma kāpums. Ieva Šnīdere, Ekonomikas ministrijas Analītikas dienesta analītiķe