Prognozē, ka augstā degvielas cena saglabāsies arī ziemā

Litrs dīzeļdegvielas maksā gandrīz pusotru eiro. Lai gan vasarā tika prognozēts augsto degvielas cenu kritums, tās turpināja augt. Pieaugot ne vien degvielas, bet arī elektroenerģija un apkures rēķiniem, banku ekonomisti iesaka gatavoties finansiāli bargai ziemai. Latgalē iedzīvotāji sāk domāt, kur varētu taupīt, vēsta ReTV.
26.10.2021. Portāls ZiniCenu.lv
 
©Vladislavs Proškins/F64

Rēzeknes degvielas uzpildes stacijās satiktie autovadītāji neslēpj sašutumu ar augstajām benzīna un dīzeļdegvielas cenām. Tiek izsvērti dažādi risinājumi. “Būs jāsāk vienkārši mazāk braukt. Dzīve piespiedīs mazāk braukt. Cik tie līdzekļi atļauj, tik atļauj,” saka Artūrs, rīdzinieks.

“Es braucu katru dienu, mazāk braukāt netaisos, nevaru. Nāksies maksāt. Nezinu, varbūt pameklēšu lētāku automašīnu, varbūt dīzeli pret benzīnu pamainīšu. Kaut gan dīzeļa cena no benzīna cenas vairs ne tik ļoti atšķiras. Pat nezinu.. nāksies maksāt,” pauž Dmitrijs, Rēzeknes iedzīvotājs.

“Circle K” novērojuši, ka oktobrī degvielas patēriņš samazinājies. Tiesa gan - vairāk tieši privātpersonu vidū. “Šobrīd jūtam, ka degvielas patēriņš ir samazinājies, pagaidām nedaudz samazinājies. Grūti komentēt, kāds tam ir iemesls. Ir divas lietas: gan cenu kāpums, gan mājsēdes laiks,” saka Ieva Stūre, “Circle K” pārstāve.

Pats degvielas cenu kāpums skaidrojams ar vairākiem faktoriem. Pirmkārt, naftas nozarē neaug piedāvājums, otrkārt, atkopšanās no pandēmijas kopumā pasaulē, it īpaši vasarā, notikusi, tāpēc cilvēki atsākuši aktīvāk pārvietoties - arī tērēt degvielu. “Eiropā kopumā viens no iemesliem dārgiem energoresursiem ir gaidas par salīdzinoši aukstu ziemu. Ja tās nepiepildās, tad ir labi. Tad es domāju, ka mēs jau ziemā pieredzēsim kritumus. Ja nepiepildās, tad tas nav pārāk labi,” uzsver Mārtiņš Āboliņš, bankas “Citadele” ekonomists.

“Šī ziema, ja tā būs barga un auksta, tas nozīmē, ka mūsu rēķini gan par degvielu, gan dabasgāzi būs diezgan augsti,” atzīst Andrejs Bessonovs, “Latvijas Bankas” ekonomists.

Banku ekonomisti patērētājiem gan atgādina, ka arī vidējā alga valstī aug, atbalsta pasākumi plānoti daļēji uzņēmējiem un arī pensionāriem, bet degvielas cenu kāpumu tie nesegs.

 
 
Tiem, kas patlaban ir aktīvi darba tirgū, ir cerības uz algas pielikumu. Arī darbaspēka trūkums gandrīz visās nozarēs patlaban rada spiedienu uz darba devējiem paaugstināt algas, Dainis Gašpuitis, SEB bankas ekonomists