Apkures sezona sākas arī ar dārgāku malku

Kamēr daudzdzīvokļu nami vēl gaida apkures sākšanos, tikmēr daļā privātmāju radiatori jau silti. Tiem, kas izmanto malku, šoruden jārēķinās ar cenu kāpumu, kas sācies jau jūlijā, vēsta ReTV.
22.09.2021. Portāls ZiniCenu.lv
 
©Ģirts Ozoliņš/F64

Gan internetā, gan vietējā presē malkas piedāvājumu ir daudz - gan no Talsu novada, gan apkārtējiem reģioniem. Uzrunātie intervijas atsaka, jo vai nu savu uzņēmējdarbību nupat tikai sākuši, vai bizness nav oficiāli reģistrēts. Tie, kuri malku iegādājušies salīdzinoši nesen, patiešām manījuši cenu kāpumu.

SIA “Krauzers”, kas ir viens no retajiem oficiālajiem malkas tirgotājiem Talsu novadā, 70% malkas vietējā tirgū pārdod senioriem, jo tieši viņi savus apkures katlus nav nomainījuši uz citu kurināmā veido. Taču šonedēļ, Talsu pensionāru biedrībai aptaujājot savus seniorus, viņi bijuši pārsteigti par cenu kāpumu.

SIA “Krauzers” vietējā tirgū cena mainījusies par 15%, piemēram, tā saucamai zaļai malkai tas ir apmēram 25 eiro, bet sausai kāpums ir ap 40 eiro. “Viens no galvenajiem faktoriem bija izejmateriālu cenu kāpums jeb sadārdzinājums. Un lielu lomu spēlē arī darbaspēka sadārdzinājums šajā gadā. Nav tā, ka sadārdzinājums ir balstīts uz kaut kādu peļņas sadaļas palielināšanu vai tamlīdzīgi. Tas viss ir saistīts tīri ar izejmateriālu sadārdzinājumu, tad tas vienkārši ir, teiksim tā, racionāli diezgan,” pauž Jānis Štāls, SIA “Krauzers” ražošanas vadītājs.

“Latvijas valsts meži” malku lielākoties tirgo industriāliem pircējiem, nedaudz arī mājsaimniecībām. Arī viņiem jūlijā nedaudz cenas augušas. “Tam ir sakars tikai un vienīgi ar tirgu. Kokmateriālu tirgus kā tāds ir šobrīd ļoti dārgs, bet malkas cena nav būtiski pieaugusi. Tā ir par pāris eiro pieaugusi,” saka Tomass Kotovičs, AS “Latvijas valsts meži” komunikācijas vadītājs.

Cenu kāpums malkas pieprasījumu nav samazinājis, ražotāji atzīst, ka pat nedaudz pieaudzis. Eksporta tirgum cenas palielinājušās vēl vairāk - no 20 līdz 25 procentiem.

 
 
Tiem, kas patlaban ir aktīvi darba tirgū, ir cerības uz algas pielikumu. Arī darbaspēka trūkums gandrīz visās nozarēs patlaban rada spiedienu uz darba devējiem paaugstināt algas, Dainis Gašpuitis, SEB bankas ekonomists