Cik maksā aptiekā nopērkamais Covid-19 antivielu tests?

Vairākās aptiekās Latvijā ir nopērkami Covid-19 antivielu testi. To iegādei nav nepieciešama ārsta recepte. Covid-19 antivielu ekspresdiagnostikas testu cena aptiekās svārstās aptuveni no 11 līdz 21 eiro.
23.06.2021. Portāls ZiniCenu.lv
 
©Publicitātes foto

Europatiekā” nopērkamais “PRIMACOVID” Covid-19 seroloģiskais tests maksā 10,99 eiro, “Azeta” internetaptiekā šī paša ražotāja tests - 11,99 eiro. Savukārt “Mēness aptieka” piedāvā “BAXTER MEDICAL” ražoto “SALIGEN COVID-19” ātro siekalu testu par 20,99 eiro.

Ar šo testu palīdzību iespējams noskaidrot, vai organismā ir IgG un IgM antivielas, kas radušās pēc Covid-19 pārslimošanas. Testu var iegādāties ikviens bez ārsta nozīmējuma un to iespējams veikt mājas apstākļos vien 10 minūšu laikā.

“Valsts zinātniskais institūts “BIOR” tikko kā ir izpētījis, ka katrs desmitais jeb gandrīz 12% Latvijas iedzīvotāju varētu būt pārslimojuši Covid-19, pašiem to nenojaušot. Šobrīd, kad tiek ieviesti ierobežojumu atvieglojumi cilvēkiem, kuri ir izslimojuši Covid-19, iespēja noskaidrot antivielas pret koronavīrusu ir ļoti aktuāla. Līdz ar to mēs iedzīvotājiem piedāvājam Covid-19 antivielu ekspresdiagnostikas testus, ar kuriem ir iespējams ātri un viegli mājas apstākļos noskaidrot, vai organismā ir antivielas pēc pārslimota Covid-19. Šie testi var būt noderīgi ikvienam, kuram ir aizdomas, ka iepriekš bijusi saslimšana ar koronavīrusu, kas noritējusi bez nozīmīgiem simptomiem vai pat bez tiem. Vai arī, iespējams, iepriekš bijis kontakts ar koronavīrusa saslimušo,” saka “Euroaptieka” valdes priekšsēdētāja Nataļja Zaharova.

“Euroaptiekā” nopērkamo Covid-19 antivielu testu ražotājs ir Šveices biotehnoloģiju kompānija “PRIMA Lab SA”, un tests ir apstiprināts gan Eiropas Savienībā, gan Zāļu valsts aģentūrā.

Antivielu noskaidrošana aizņems vien 10 minūtes. Testa veikšana ir vienkārša - ar testa iepakojumā pievienoto lanceti nepieciešams veikt dūrienu pirkstā, lai no tā ar pipeti noņemtu vienu asins pilienu. Pēc tam to iepilina testa kasetes iedobē, kurā ir iestrādātas antivielu un koloidālo zelta nanodaļiņas, kas ātri un kvalitatīvi noteiks IgG un IgM antivielu klātbūtni asinīs, kas norāda uz vīrusa infekciju un izrietošo imūno atbildes reakciju pret SARS-CoV-2.

Ražotājs iesaka testu veikt 10-20 dienas pēc simptomu parādīšanās vai iespējamā kontakta ar Covid-19 saslimušo. Gadījumā, ja organisms ir pakļauts vīrusa iedarbībai, tad IgG un/vai IgM antivielas pret SARS-CoV-2 tiek novērotas 19 dienu laikā no simptomu rašanās (60% gadījumos pirmās nedēļas laikā un 90% gadījumos otrajā nedēļā). Pirmajās dienās pēc inficēšanās, kad organisma imūnā atbilde joprojām attīstās, antivielas var netikt noteiktas.

Ja pēc ekspresdiagnostikas testa veikšanas organismā diagnosticētas antivielas - tests ir pozitīvs, taču iepriekš saslimšana nav konstatēta, ieteicams konsultēties ar ģimenes ārstu, lai vienotos par papildu izmeklējumu veikšanu.

Testa ražotājs “PRIMA Lab SA” vērš uzmanību, ka tests neuzrāda antivielas, kas radušās pēc vakcinācijas. Papildu tam, antivielu pret SARS-CoV-2 aizsargājošo iedarbību ilgtermiņā starptautiskās zinātnieku aprindās joprojām pēta, tāpēc šādu antivielu noteikšana neliecina par aizsargimunitātes sasniegšanu un netiek izslēgts, ka saslimšana ar Covid-19 nevar notikt atkārtoti. 
 
Galvenie faktori mājokļa izvēlē Baltijas ģimeņu vidū ir līdzīgi, tomēr ir arī atšķirības. Piemēram, Latvijas ģimenes vairāk nekā kaimiņus uztrauc mājas tehniskais stāvoklis un iespēja to apdzīvot uzreiz pēc ievākšanās, bet Lietuvā un Igaunijā vairāk pievērš uzmanību potenciālajiem kaimiņiem Kaspars Sausais, Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts