Ko sagaidīt mobilo sakaru lietotājiem pēc Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības?

No 2021.gada janvāra uz Lielbritāniju neattiecas viesabonēšanas režīms Eiropā. Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) aicina lietotājus, kuri turpmāk plāno doties uz Lielbritāniju vai telefoniski sazināties ar adresātiem Lielbritānijā, iepazīties ar sava operatora piemērotajiem tarifiem.
08.01.2021. Zini Cenu
 
Mobilais tālrunis, ZiniCenu ©F64 Romāns Kokšarovs

Līdz ar Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības (ES), no 2021.gada janvāra uz Lielbritāniju neattiecas viesabonēšanas režīms Eiropā "viesabonē kā mājās". Tas nozīmē, ka mobilo sakaru operatori var lietotājiem piemērot arī citus tarifus, kas var būt arī augstāki, vai turpināt esošos tarifus "viesabonē kā mājās". Atrodoties Lielbritānijā, patērētais apjoms netiks ieskaitīts kopējā ES datu apjomā.

Vienlaikus fiksēto un mobilo sakaru operatoriem nav obligāti jāievēro arī mazumtirdzniecības tarifu griesti starptautiskajiem zvaniem uz Lielbritāniju. Līdz šim lietotājam, atrodoties Latvijā un zvanot uz Lielbritāniju, lietotājs maksāja ne vairāk kā 0,19 eiro par zvana minūti un 0,06 eiro - par īsziņu bez PVN.

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) aicina lietotājus, kuri turpmāk plāno doties uz Lielbritāniju vai telefoniski sazināties ar adresātiem Lielbritānijā, iepazīties ar sava operatora piemērotajiem tarifiem izsaukumiem uz Lielbritāniju un atrodoties tur viesabonēšanā.

"Lai arī situācija šobrīd ir mainījusies, Latvijas mobilo sakaru operatoriem ir iespēja turpināt piemērot lietotājiem "viesabonē kā mājās" tarifus vai arī citus tarifus. Taču operatoriem par tarifu maiņu jābrīdina lietotāji vismaz vienu mēnesi iepriekš. Šobrīd redzam, ka Latvijas mobilo sakaru operatoru vidū pieeja ir dažāda. Daļa piemēro jaunus tarifus, bet daļa saglabā līdz šim jau esošos "viesabonē kā mājās" tarifus," skaidro SPRK Tirgus analīzes nodaļas Galvenais tirgus un tarifu eksperts Māris Sirmais.

Operatoriem, izvēloties turpināt piemērot tarifus "viesabonē kā mājās", lietotāja patērētais datu apjoms, atrodoties Lielbritānijā, netiek ieskaitīts kopējā datu apjomā, ko lietotājs drīkst izmantot viesabonēšanas laikā, atrodoties ES.

Viesabonēšanas režīms Eiropā "viesabonē kā mājās" ļauj ceļot uz ES un maksāt par zvaniem, īsziņām un datu izmantošanu par tādām pašām cenām kā mājās, kas ir spēkā jau kopš 2017.gada 15.maija.

 
 
Tiem, kas patlaban ir aktīvi darba tirgū, ir cerības uz algas pielikumu. Arī darbaspēka trūkums gandrīz visās nozarēs patlaban rada spiedienu uz darba devējiem paaugstināt algas, Dainis Gašpuitis, SEB bankas ekonomists